BLOG O ZÁDECHNetušila jsem, jak může nezpevněné a netrénované tělo rozbolet záda, a následně omezovat fyzicky i psychicky. 15 let jsem své problémy s bedry nijak cíleně neřešila. Očekávala jsem, že to samo nějak přejde a na návštěvu doktora jsem pochopitelně "neměla čas". Pomáhala jsem si všelijak: protáhla se, ztuhlá místa promasírovala, občas si šla zacvičit. Na chvíli to vždy přešlo a já byla ochotna i přes vracející se potíže dál takto fungovat. Až když mě bolesti ani v noci nedaly spát, nezavázala si v předklonu tkaničku u bot a bez podepření o umyvadlo nevyčistila zuby (to vše ještě před čtyřicítkou!), přišel moment rozhodnutí udělat něco zásadního.

Lovce senzací ale nepotěším. Neobjevila jsem žádnou zázračnou pilulku, ani nepodstoupila převratnou operaci zad. Okolnosti nahrály tomu, že jsem svůj čas začala věnovat svým zádům konečně pořádně. Krok po kroku jsem se dostala "na dřeň" kosti obratle páteře, i jak se jejích potíží zbavit. Cokoliv přínosného pro zdraví zad OBJEVÍM nebo OTESTUJI, zapisuju sem do blogu. Ten se také stal jedním z mezníků na mé (nekončící) cestě k bezbolestným zádům. O dalších důležitých momentech, které mi vzaly a zas vrátily zdravá záda se dočtete v PŘÍBĚHU MÝCH ZAD. Takže, pokud Vás právě "chytly" ty Vaše, ráda bych, kdyby se tento web stal inspirací a užitečným rozcestníkem, kterým směrem se za FIT ZÁDY vydat.

Bránice

Bránice

O bránici jsem toho nikdy moc nevěděla. Možná jen z dětského pěveckého sboru. Když jsme zpívali, říkal vždy sbormistr, ať se do ní "opřeme". Dodnes nevím, jestli jsem se opírala správně a o to líp zpívala nebo dýchala. Ve spojitosti se zády jsem se znalostma bránice moudřejší teprve pár let. Tedy od chvíle, kdy jsem se seznámila se zdravotním tělocvikem, kde je tzv. brániční dech základ pro provední většiny cviků a úkonů. A také díky návštěvám u různých fyzioterapeutů, kteří zasvětí do tajů bráničního dechu snad úplně každého, kdo je s bolestmi zad vyhledá. Co jsem tedy o bránici doposud objevila?

Bungee Rehab

Bungee Rehab

Někdy na začátku ledna 2019 na mě vyskočila reklama ze Slevomatu na vstupné do D&D fitka v Praze na BUNGEE REHAB WORKOUT. Jakmile vidím někde nápis "rehabilitační", "zdravotní", "záda"..., tak pochopitelně bystřím. Ale vidět spojitost mezi Bungee lanem a zdravím, to už mi tak pochopitelné nepřišlo. Zvědavost to tedy patřičně vzbudilo a bylo jen otázkou času, kdy se na TEST takového cvičení vydám. První březnový pátek to vyšlo.

III. Když bylo nejhůř

III. Když bylo nejhůř

Někteří muži to s příchodem prvního potomka nemají jednoduché. Nejenže mezi pár vstoupí někdo třetí a už to nikdy není jako předtím, ona se jim před očima malinko změní i žena - chováním a mnohdy i vzhledem. 
Jak už jsem psala, po porodu prvního dítěte jsem zlenivěla v péči o sebe téměř ve všem, a i čas, dříve věnovaný vizáži, přizpůsobila jiným prioritám. Přišlo mi to přirozené. Líčení jen v nutnosti, žádný parfémem, kvůli pohodlí hlavně volnější oblečení (ale neforemné),  podprsenky kojící (a ty, pořízené za rozumný peníz, neměly jedinou krajku natož sexy střih), stahovací kalhotky (kvůli poporodní jizvě), ... Nějaké cvičení mi bylo (opět) úplně ukradené. 

I. Začalo to mezi svatebními šaty

I. Začalo to mezi svatebními šaty

Když přišlo, okolo pětadvacítky, zaměstnání v prestižním pražském svatebním salonu, kde jsem měla na starost velkoobchodní prodej svatebních šatů a koordinaci chodu dvou poboček, začala pro moje záda první opravdu velká zatěžkávací zkouška. Jakkoliv to byla práce krásná v působivém prostředí, časté tahání velkých obalů s těžkými saténovými šaty se spodničkami a vlečkami, přenášení krabic s desítkami balíků šatů pro velkoobchodní prodej, jejich třídění a balení v předklonu způsobilo, že jsem se jednoho dne už nepohnula a musela na obstřik zad do nemocnice. Ale pěkně popořadě.

"Pravidelně chodím cvičit asi rok a efekt pozoruji velký! Na bolesti zad jsem příliš netrpěla, jen občas mne bolela krční páteř. Potřebuji se ale hýbat, protahovat svaly po dlouhém sezení, zpevňovat a...

"Zdravotní tělovýchovu "FIT Záda" jsem začala cvičit 5 měsíců po 2. porodu, takže jsem od cvičeni očekávala především částečný návrat do původního těla i kondice. Efekt se dostavil ...

"Na zdravotní cvičení mě naštěstí nepřivedla bolest zad. Byla to potřeba pohybu a chtěla jsem vyzkoušet nový druh cvičení. Mám tři malé děti a večer bývám často unavená. Mám pocit, že vydat se na něja...

"Problémy se zády jsem měla od puberty. Nejvíce mě trápila bolest zad v kříži. Bolesti se zhoršily po porodech a na mateřské dovolené, kdy jsem denně nosila své malé dcerky. Návštěvy u fyzioterapeutů ...