fbpx

Jestli něco může udržet naše záda fit, nebo je opět do kondice dostat, pak je to pravidelný a správný pohyb, kam chůze samozřejmě patří.

Fyzioterapeuti a specialisti na lidské tělo rádi používají pro chůzi termín: lokomoce, lokomoční pohyb, hybný stereotyp lokomce, tedy přemísťování se z místa na místo s potřebnou/nutnou motivací dostat se odněkud někam.

Vleklé a stupňující se bolesti zad mě v r. 2017 přivedly ke ZDRAVOTNÍMU CVIČENÍ, nebo-li ZTV (=zdravotní tělesná výchova, zdravotně-kompenzační tělocvik), které jsem do té doby neznala. V PŘÍBĚHU MÝCH ZAD jsem cestu k ZTV, a později i k jeho předcvičování, podrobněji popsala. Že to byl objev MÉHO století jsem pochopila záhy. Hlavně proto, že to konečně hnulo s mými zády tím správným směrem!

 

NORDIC WALKING bohužel nemá v Čechách vybudovanou tradici. Zatím! Proto řada lidí ani pořádně neví, co NW chůzi odlišuje od chůze s holemi po horách, nebo od chůze postarších seniorů ve městě, kteří v holích hledají převážně oporu kvůli nestabilitě. I proto se často setkávám s různými PŘEDSUDKY k Nordic Walking a odmítavým zájmem o tuto aktivitu. Většina ji běžně hodnotí nějak takto:

"Na šouravou chůzi s hůlčičkama po městě mám ještě dost času!"

Bungee Workout Veronika Dolanská

Někdy na začátku ledna 2019 na mě vyskočila reklama ze Slevomatu na vstupné do D&D fitka v Praze na BUNGEE REHAB WORKOUT. Jakmile vidím někde nápis "rehabilitační", "zdravotní", "záda"..., tak pochopitelně bystřím. Ale vidět spojitost mezi Bungee lanem a zdravím, to už mi tak pochopitelné nepřišlo. Zvědavost to tedy patřičně vzbudilo a bylo jen otázkou času, kdy se na TEST takového cvičení vydám. První březnový pátek to vyšlo.

Jóga

Jedna pomůcka, jeden cvik = zpevnění celého těla

Myslím, že vás nebude mnoho, kdo už slyšel o existenci Pilates strojů a Reformerech. Tím spíš vás bude jen hrstka, co už na nich zkusilo cvičit (a cvičí pravidelně dál). Což je škoda. Toto cvičení by vás totiž nadchlo stejně jako mě a další zasvěcené na celém světě. Přitom metoda CVIČENÍ PILATES NA STROJÍCH slaví touto dobou už 100 let! Tak proč ji zná stále tak málo lidí?