fbpx

Vleklé a stupňující se bolesti zad mě v r. 2017 přivedly ke ZDRAVOTNÍMU CVIČENÍ, nebo-li ZTV (=zdravotní tělesná výchova, zdravotně-kompenzační tělocvik), které jsem do té doby neznala. V PŘÍBĚHU MÝCH ZAD jsem cestu k ZTV, a později i k jeho předcvičování, podrobněji popsala. Že to byl objev MÉHO století jsem pochopila záhy. Hlavně proto, že to konečně hnulo s mými zády tím správným směrem!

Dnes, coby lektorka ZTV, s téměř 6 letou zkušeností předcvičováním a s odučenými až 2 000 hodinami ZTV (kam počítám i lekce PILATES), mohu poměrně jasně definovat: 

CO JE ZTV a

CO JE PRO ZDRAVOTNÍ CVIČENÍ TYPICKÉ

  • KVALITA provedení cviku a správné nastavení trupu před cvikem
  • KONTROLA nastavení těla do cviku a  provedení cviku (kontrola lektorem, ale i vaše)
  • VYVÁŽENOST protahovacích, uvolňujících a posilovacích cviků
  • BEZPEČNOST cviků, které nepřetěžují pohybový aparát
  • SKVĚLÁ NÁLADA  A DOBRÝ POCIT vždy po každé lekci 

Unavené a ztuhlé svaly jdou procvičit krátce a jednoduše kdykoliv a kdekoliv. Ovšem stejně tak i hodinovým soustředěným cvičením na podložce na individuálních nebo skupinových lekcích ZTV. Nechte se vézt certifikovaným instruktorem na kurzech ZTV a cvičte správně, pravidelně a rozmanitě!  

Zdravotní cvičení vychází ze zdravého a funkčního přístupu ke kloubům a svalůmz principů rehabilitačních metod významných (převážně českých) představitelů fyzioterapie či jiných medicínských oborů (P. Kolář, L. Mojžíšová, V. Vojta, R. Smíšek atd.), a inspiruje se také v dalších BODY&MIND formách cvičení, jako je např. Pilates, jóga apod. ZTV si dává za cíl NEPŘETĚŽOVAT pohybový aparát a hledá pohyby a cviky, které jsou KOMPENZAČNÍ (vyrovnávací), tedy ty, co zkrácené svaly uvolní (protáhnou), oslabené posílí, ztuhlé klouby uvolní a uvolněné klouby naopak v jeho okolí zpevní. ZTV vede k "SEBEVĚDOMÍ" (rozuměj - nacítění těla, každé jeho části, i jeho polohy), díky tréninku zaměřeném na tzv. propriocepci. Díky tomu si pak každou část svého těla líp a častěji uvědomíte a provedete korekci případného vadného, přetěžujícícho držení. Zdravotní cvičení také učí, jak OPTIMÁLNĚ DÝCHAT (brániční dech), i jak tělo ZRELAXOVAT.

Pro ZTV je typické, že se necvičí jen v jedné pozici a poloze, ZTV není jednostranným pohybem, cvičením. 

Během kurzu nebo lekce projdete cviky v lehu na zádech, na břiše, na boku, v sedu, v kleku, v stoje (pochopitelně s ohledem na aktuální stav pohyb. aparátu cvičícího), čímž se zapojí opravdu všechny svalové skupiny a při optimálním nastavení trupu i hluboký stabilizační systém páteře. Obojí je pro naše tělo žádoucí. ZTV klade důraz na rozmanitost cviků, všestranost a použití různých pomůcek, které nepřetěžují pohybový aprát, jako jsou např.: overball, posilovací guma, velký míč, válec, bosu, Pilates kruh, masážní ježek, tenisák, fasciální duobalonek apod. 

JAK CVIČIT ZTV?

 ... ..... .......bude doplněno

SMYSL CVIČENÍ ZTV V DLOUHODOBÉM PŘEDPLACENÉM KURZU

ZTV přináší smysl a dlouhodobý užitek jedině pokud se cvičí PRAVIDELNĚ a DLOUHODOBĚ. Je tedy dobré vybírat si skupinové zdravotní cvičení organizované jako DLOUHODOBÝ KURZ, ideálně půlroční, a PŘEDPLATIT si ho.

Dlouhodobý předplacený kurz ZTV vás naučí nejen správně cvičit, ale pomůže vám překonat lenost, zvedne vás z té židle PRAVIDELNĚ!

Přinese do vašich zajetých kolejí tu správnou rutinu - najednou cvičíte pravidelně min. 1x týdně! A zvykli jste na to nejen sebe, ale i své okolí. Dopomůže vám k tomu, že se cvičení stane součástí vašeho způsobu života. Zdravého způsobu života! A mnohdy jen u 1 lekce týdně ani nezůstane.

Tím, že si své cvičení předplatíte, nepodlehnete nárazové lenosti, která se běžně vkrádá do situací, jakou je únava po celém dnu, špatné počasí, krátký den v zimě a další a další výmluva. Vaše peníze, vyplacené předem, vás vytáhnou, pomáhají překonávat vaši lenost a učí vás novým zvykům. Přišli na to všichni mí stálí klienti. Opakovaně se do mých kurzů přihlašují a někteří dokonce už 6. rokem! (Pokora.)  Stala jsem se součástí jejich života, i rodin. (Závazek.)

ZDRAVOTNÍ CVIČENÍ NENÍ NUDNÉ!

Jakkoliv se zdá být zdravotní tělák nudný, nemusí tomu tak být, obzvlášť ne na skupinovém kurzu. Hodně zálěží na lektorovi, který cvičení vede (protože dobrá "choreografie lekce" - hudba, pomůcky, prostory, hrají na výsledném efektu a dojmu na cvičící nezanedbatelnou roli), a na partě cvičících, která se na kurzu nebo lekci sejde. Ale většinou jsou to podobné typy. Mají stejný zájem, cíl a to je spojuje. Na mých lekcích kurzů "FITzáda" a Pilates se cvičením BAVÍME už 6. rokem! 

Kurz ZTV se tak stal i SPOLEČENSKOU UDÁLOSTI. 

Společně sem chodíme zapomínat na své starosti a bolesti, protože příjemně protažené a posílené tělo vás činí šťastnějšími, pružnějšími, cítíte se lehčeji, pohyblivěji, líp se vám dýchá a i běžně nezáživné posilování bránice se díky smíchu stává samozřejmostí!

 

REZERVUJTE si místo na mých kurzech nebo lekcích ZDRAVOTNÍHO CVIČENÍ  v tělocvičně, anebo na Výuce základů NORDIC WALKING ZDE v Rezervačním systému aktivit "FITzáda"