fbpx

Vleklé a stupňující se bolesti zad mě v r. 2017 přivedly ke ZDRAVOTNÍMU CVIČENÍ, nebo-li ZTV (=zdravotní tělesná výchova, zdravotně-kompenzační tělocvik), které jsem do té doby neznala. V PŘÍBĚHU MÝCH ZAD jsem cestu k ZTV (a později i k jeho předcvičování) podrobněji popsala. Že to byl OBJEV MÉHO STOLETÍ jsem pochopila záhy. Hlavně proto, že to konečně hnulo s mými zády tím správným směrem!

Dnes, coby lektorka ZTV s více jak 7 letou zkušeností předcvičováním a s více jak 2 500 odučenými hodinami ZTV (kam počítám i lekce PILATES), mohu poměrně jasně definovat: 

CO JE ZTV a

CO JE PRO ZDRAVOTNÍ CVIČENÍ TYPICKÉ

  • KVALITA provedení cviku a správné nastavení trupu před cvikem
  • KONTROLA nastavení těla do cviku a  provedení cviku (kontrola lektorem, ale i vaše)
  • VYVÁŽENOST protahovacích, uvolňujících a posilovacích cviků
  • BEZPEČNOST cviků, které nepřetěžují pohybový aparát
  • SKVĚLÁ NÁLADA  A DOBRÝ POCIT vždy po každé lekci 

Unavené a ztuhlé svaly jdou procvičit krátce a jednoduše kdykoliv a kdekoliv. Ovšem stejně tak i hodinovým soustředěným cvičením na podložce na individuálních nebo skupinových lekcích ZTV. Nechte se vézt CERTIFIKOVANÝM instruktorem na kurzech ZTV a cvičte správně, pravidelně a rozmanitě!  

Zdravotní cvičení vychází ze zdravého a funkčního přístupu ke kloubům a svalům, z principů rehabilitačních metod významných (převážně českých) představitelů fyzioterapie či jiných medicínských oborů (P. Kolář, L. Mojžíšová, V. Vojta, R. Smíšek atd.). ZTV se také inspiruje v dalších BODY&MIND pomalých formách cvičení, jako je např. Pilates, jóga apod.

ZTV si dává za cíl NEPŘETĚŽOVAT pohybový aparát a hledá pohyby a cviky, které jsou KOMPENZAČNÍ (vyrovnávací), tedy ty, co zkrácené svaly uvolní (protáhnou), oslabené posílí, ztuhlé klouby uvolní a uvolněné klouby naopak v jeho okolí zpevní. ZTV vede k "SEBEVĚDOMÍ" (rozuměj - nacítění těla, každé jeho části, i jeho polohy), díky tréninku zaměřeném na tzv. propriocepci. Díky tomu si pak každou část svého těla líp a častěji uvědomíte a provedete korekci případného vadného, přetěžujícícho držení. Zdravotní cvičení také učí, jak OPTIMÁLNĚ DÝCHAT (brániční dech), i jak tělo ZRELAXOVAT.

Pro ZTV je typické, že se necvičí jen v jedné pozici a poloze, ZTV není jednostranným pohybem, cvičením. 

Během kurzu nebo lekce projdete cviky v lehu na zádech, na břiše, na boku, v sedu, v kleku, v stoje (pochopitelně s ohledem na aktuální stav pohyb. aparátu cvičícího), čímž se zapojí opravdu všechny svalové skupiny a při optimálním nastavení trupu i hluboký stabilizační systém páteře. Obojí je pro naše tělo žádoucí. ZTV klade důraz na rozmanitost cviků, všestranost a použití různých pomůcek, které nepřetěžují pohybový aprát, jako jsou např.: overball, posilovací guma, velký míč, válec, bosu, Pilates kruh, masážní ježek, tenisák, fasciální duobalonek apod. 

JAK CVIČIT ZTV?

 ... ..... .......bude doplněno

SMYSL CVIČENÍ ZTV V DLOUHODOBÉM PŘEDPLACENÉM KURZU

ZTV přináší smysl a dlouhodobý užitek jedině pokud se cvičí PRAVIDELNĚ a DLOUHODOBĚ. Je tedy dobré vybírat si skupinové či individuální zdravotní cvičení organizované jako DLOUHODOBÝ KURZ, ideálně půlroční, a PŘEDPLATIT si ho.

Dlouhodobý předplacený kurz ZTV vás naučí nejen správně cvičit, ale pomůže vám překonat lenost, zvedne vás z té židle PRAVIDELNĚ!

Předplacený kurz přinese do vašich zajetých kolejí tu správnou rutinu - najednou cvičíte pravidelně min. 1x týdně! A zvykli jste na to nejen sebe, ale i své okolí. Dopomůže vám k tomu, že se cvičení stane součástí vašeho způsobu života. Zdravého způsobu života! A mnohdy jen u 1 lekce týdně ani nezůstane.

Tím, že si své cvičení předplatíte, nepodlehnete nárazové lenosti, která se běžně vkrádá do situací, jakou je únava po celém dnu, špatné počasí, krátký den v zimě a další a další výmluva. Vaše peníze, vyplacené předem, vás vytáhnou, pomáhají překonávat vaši lenost a učí vás novým zvykům. Přišli na to všichni mí stálí klienti. Opakovaně se do mých kurzů přihlašují a někteří dokonce už 7. rokem! (Pokora.)  Stala jsem se součástí jejich života, dokonce i rodin. (Závazek.)

ZDRAVOTNÍ CVIČENÍ NEMUSÍ BÝT NUDNÉ!

Jakkoliv se zdá být zdravotní tělák nudný, nemusí tomu tak být, obzvlášť ne na skupinovém kurzu.

Záleží na:

  • LEKTOROVI, který cvičení vede, protože dobrá "choreografie lekce" (hudba, pomůcky, prostory, ...) hrají na výsledném efektu a dojmu na cvičící nezanedbatelnou roli,
  • i na PARTĚ CVIČÍCÍCH, která se na kurzu sejde. Většinou jsou to podobné typy. Mají stejný zájem, cíl a to je spojuje. 

Na mých lekcích kurzů "FITzáda" a Pilates se cvičením BAVÍME už 7. rokem! Kurz ZTV se tak stal i SPOLEČENSKOU UDÁLOSTI. 

 

Na čem naopak nezáleží, je:

  • VĚK - tady víc, než kde jinde platí, že věk je jen číslo. Na mých kurzech ZTV se běžně potkávají seniorky, maminky na mateřské, středoškolačky a pochopitelně všichni v produktivním věku se sedavým zaměstnáním,
  • a POHLAVÍ. Muži ženy bez rozdílu, ale vzhledem k povaze cvičení, mají ženy převahu. Marná sláva. 

Společně sem chodíme zapomínat na své starosti a bolesti, protože příjemně protažené a posílené tělo vás činí šťastnějšími, pružnějšími, cítíte se lehčeji, pohyblivěji, líp se vám dýchá a i běžně nezáživné posilování bránice se díky smíchu stává samozřejmostí!

 

REZERVUJTE si místo na mých kurzech nebo lekcích ZDRAVOTNÍHO CVIČENÍ  v tělocvičně, anebo na Výuce základů NORDIC WALKING ZDE v Rezervačním systému aktivit "FITzáda"