fbpx
 

NORDIC WALKING bohužel nemá v Čechách vybudovanou tradici. Zatím! Proto řada lidí ani pořádně neví, co NW chůzi odlišuje od chůze s holemi po horách, nebo od chůze postarších seniorů ve městě, kteří v holích hledají převážně oporu kvůli nestabilitě. I proto se často setkávám s různými PŘEDSUDKY k Nordic Walking a odmítavým zájmem o tuto aktivitu. Většina ji běžně hodnotí nějak takto:

"Na šouravou chůzi s hůlčičkama po městě mám ještě dost času!"

Jak tedy na první pohled rozpoznat

CO JE Nordic Walking chůze a CO NENÍ? 

Pravý "Nordic Walker" jde s holema svižně a rytmicky. Má napřímené držení těla a jeho tempo chůze působí tu elegantně a lehce, tu rázně a rychle. Ačkoliv drží v rukou hole, působí přirozeně. Hole nevleče, ani je křečovitě nenese. Nordic Walkera málokdy spatříte mašírovat v ulicích města. Většinou jde po polňačkách, v lesích, na cyklotrasách, turistických trasách anebo v mírně kopcovitém terénu hor. Pokud zvolí město, pak jen rozlehlejší městský park. Nordic Walker má hole, na kterých jsou tzv. rukavičky. (Tedy to, co vám zůstane z rukavice, když jí ustříhnete prsty). Rozhodně ale nemá hole s poutky.

Nordic walking NENÍ: pomalá šouravá chůze, ani chůze v předklonu (myšleno ve shrbení, s kulatými zády), nejde provozovat s holemi nastavenými do výšky pod bradu. Není to chůze, u které se hole nosí, nebo se o ně opírá, nebo u které se drží hole křečovitě pěstí a paže se pohybuje pouze v loktu. Není to chůze s holemi určenými pro "trecking", tedy pro chůzi po horách - skalnatém a prudkém terénu. 

Říká se, že kdybyste zakryli Nordic Walkerovi od pasu dolů nohy a viděli v akci jen jeho horní část trupu a paže, nerozetnáte, jestli právě jde nebo jede na běžkách. Pohyb horní části trupu a končetin by měl být při Nordic Walking stejný, jako u běhu na běžkách.

Tím se dostávám k dalšímu faktu o Nordic Walking - že je to SPORT! Je to aktivita, která vychází ze zimního sportu - běhu na běžkách. Jak už jsem poznamenala - pohybem od pasu nahoru by vám správný NW walker měl opravdu připomínat běžce na běžkách. (Aby ne, když profesionální sportovci v běhu na běžkách, a nejen ti, mají NW jako suchou letní přípravu, trénink.) Proto je pro Nordic Walking typické koordinované střídání pohybu rukou a nohou.

A tak, jako ve všech sportovních aktivitách, jde i u Nordic Walking především o TECHNIKU pohybu a o správně zvolenou POMŮCKU - tedy typ holí

Toto vše dělá z Nordic Walking aktivitu (sport), která má svá specifika co do techniky (a proto je potřeba se ji naučit od školeného instruktora), s řadou nečekaných efektů na tělo, záleží, čeho chcete Nordic Walkingem docílit.

Můžete jej, stejně jako každý jiný sport, vykonávat technicky SPRÁVNĚ, aby byl efekt co nejúčinnější, ale také technicky ŠPATNĚ - efekt se nedostaví, anebo si dokonce ublížíte. Štěstí je, že NW je ten nejméně náročný sport, protože vychází z nám nejpřiŕozenějšího pohybu, a to z CHŮZE (nebo z běhu, chcete-li), a zranění nebo ublížení si na zdraví při provozování této aktivty opravdu téměř nehrozí. (To jedině u těch, co mají nějakou vadu držení těla, vadné nastavení kloubů a mohli by si častým nebo dlouhodobým provozováním této aktivity paradoxně ublížit, tedy problém prohloubit. Proto je dobré, aby tito vždy předem konzultovali svůj záměr provozovat vybraný sport se svým fyzioterapeutem, nebo ošetřujícím lékařem. Cokoliv, co děláte často a dlouhodobě v nesprávném nastavení postury těla a kloubů, může váš zdravotní stav ještě zhoršit, prohloubit, než naopak.) 

Volba rychlosti a razantnosti NW chůze ovlivňuje to, co od NW očekáváte, jaký cíl má tato aktivita splnit.

NORDIC WALKING správnou technikou může být stejně dobrý VYTRVALOSTNÍ TRÉNINK pro profesionální i neprofesionální sportovce (takže i pro muže, náročné na fyzickou zátěž sportovní aktivity), stejně tak i REKREAČNÍ nebo REHABILITAČNÍ aktivita pro jedince hledající aktivní, zato zdravý pohyb.

 

CO JE vlastně CHŮZE?

Kdo chce pochopit podstatu chůze Nordic Walkig, měl by vědět něco víc o samotné CHŮZI (než jen např. to, že je to pohyb našich dolních končetin a těla směrem vpřed:-). Měli byste se na chůzi podívat i z pohledu fyzioterapeutů a specialistů na pohyb. Příjdete totiž na zajímavé věci - na základy, které vám pomohou pochopit nejen proč je chůze zdravá, ale celkově - proč je zdravé se hýbat!

Můj článek CHŮZE - Co je chůze a proč je zdravá? čtěte ZDE.

 

SPRÁVNÁ TECHNIKA Nordic Walking

Dost zavádějící je myslet si, že ta chůze s holemi je lehká v provedení, protože na první pohled vypadá opravu jednoduše. "Vždyť je to to samé, normální chůze!", jak někdy slýchávám. Sama jsme se přesvědčila, že opak je pravdou. Neříkám, že ve všech případech, ale většinou se setkávám s tím, že jakmile chytíme do rukou ty hole a rozejdeme se s nimi, zjistíme, že nám najednou buď zavazí, nebo ztrácíme přirozený rytmus chůze, jdeme jaksi nekoordinovaně, anebo vyrazíme vpřed stejnou rukou jako nohou, tj. tzv. velbloudí chůzí. Zkrátka, najednou nejdete "normálně". O přesto, že má svůj základ v normální chůzi - střídavý pohyb rukou a nohou diagonálně (do kříže). Jenže s holema to už najednou není taková samozřejmost. Proč?

Je to všechno o vycvičeném nebo nevycvičeném centru koordinace pohybu (či chůze) v našem mozku. Jakmile jej "zatížíte" úchopem předmětu rukou a do toho zrychlíte, je toho pro jedince, který třeba není zvyklý na rychlejší chůzi a na dynamičtější pohyb paží při chůzi, moc a rozhodí ho to. (Tady stačí si sám na sobě všimnout jestli alespoň trochu při chůzi pažemi máváte, anebo ne. A věřte, že když se na chůzi lidí na ulici zaměříte, vidíte opravdu lecjakou "lokomoci", lecjaké držetí těla při chůzi, kde není samozřejmostí zmíněný pohyb paží a nohou "criss cross".)

Štěstí je, že správně vedená výuka techniky chůze NW + trocha vaší snahy a trpělivosti, vás za pár minut srovná, a vy se opravdu v průběhu kurzu této motorické činnosti naučíte. Pravdou také ale je, že jak máme každý jiné výchozí podmínky do této aktivitiy (onen talent X antitalent koordinace pohybu), trvá i zautomatizování nového pohybu každému jinak. Proto je vždy důležité, ideálně hned druhý den, po výuce NW techniky, opět s holema vyrazit a co nejčastěji v daném týdnu principy NW opakovat. Prostě tak jako nácvik/trénink jakéhokoliv jiného sportu a pohybu.

Trénink základů techniky chůze NW je právě proto i z těchto důvodů lepší absolvovat NAŽIVO s proškoleným instruktorem.

Tím apeluji na všechny, co se rozchází sami, intuitivně, anebo ji trénují doma z YT videa. Správnou techniku NW chůze se naučíte jednině od INSTRUKTORA na kurzu! Zabere vám to 2-3h vašeho času, na půlku částky za výuku vám přispěje zdravotní pojišťovna, takže není důvod na to jít jinak. Důležité totiž je, aby vás v začátcích někdo sledoval a opravoval případné chyby v provedení.

Protože většinou trvá dýl PŘEUČIT ŠPATNÉ POHYBOVÉ NÁVYKY, než se naučit napoprvé ty správné.

Jako začátečník nemáte šanci sami všechny ty správné principy NW chůze vychytat. (Pokud hledáte instruktora NW chůze ve svém bydlišti, využijte např. seznam vyškolených profesionálů z Českomoravské federace Nordic Walking, kde jsem i já:-)

Teoreticky se dá SPRÁVNÁ TECHNIKA NORDIC WALKING popsat jedině takto:

  • S každým krokem se hůlka zapíchne hrotem do země v úrovni někde za patou nohy, co vykročila, přičemž dlaň s úchopem hole je vždy před úrovní hrotu. Hůlka je tedy stále ve sklonu, rukojeť je vždy před hrotem. (Představte si toho běžce na běžkách, jak má stále ve sklonu své hole a jaký má rozsah pohybu paží.)
  • Tělo je "vystřeleno" směrem dopředu odrazem od hole zapíchnuté do země
  • Paže je zpevněná a pohybuje se převážně v ramenu, nikoliv (jen) v loktu. Pohyb paží v ramenou vpřed i vzad je aktivní, poměrně výrazný.
  • Dlaň v rukavičce je při tlaku hole do země natočena malíkovou hranou do rukavičky. Je to tedy malíková hrana dlaně, která zatlačí přes rukavičku hůl do země, nikoliv pěst svírající rukojeť hole. Pěst i úchop rukojeti hole má být naopak jemný, lehký. Rukojeť hole totiž, díky rukavičce na ruce, zůstává stále v dlani a není potřeba ji křečovitě svírat. 

 

Správná Nordic Walking HOLE

Je podobná té na běžky - není mohutná, ale subtilní. Může být jednodílná nebo teleskopická. Úchop (tzv. grip) má štíhlý bez výrazného anatomického tvarování. Ale hlavně!: NORDIC WALKING HOLE MÁ RUKAVIČKU a ne poutko!

 

ZDRAVÁ ZÁDA díky Nordic Walking 

Chůze, obohacená použitím holí a správnou technikou, má NESPOČET POZITIV na naše fyzické i psychické zdraví. A s těmi zády je to tak, že jakmile se často, pravidelně a správně hýbete, adekvátně k vašim aktuálním tělesným možnostem, udržujete své tělo v kondici a tím i svá záda. Zdravá záda totiž potřebují: 

  • přiměřený a správný pohyb páteře a celého těla
  • správné držení hlavy a trupu
  • pružné a posílené svaly kolem páteře a celého těla
  • pravidelnou péči o klouby uvolňováním
  • optimální tělesnou váhu
  • chápat, co je stres a umět s ním pracovat
  • psychickou pohodu a vyrovnanost

A toto všechno můžete, díky provozování správné techniky Nordic Walking, pro svá ZDRAVÁ ZÁDA (u)dělat doslova NA KAŽDÉM KROKU!:

NORDIC WALKING PŘIROZENĚ ROZHÝBE CELÉ TĚLO. Při chůzi s holema v ruce rozpohybujete horní i dolní končetiny a také trup. Aktivní pohyb paží i nohou vpřed přirozeně rozpohybuje do mírné rotace i trup. Tedy do pohybu. A ten, každá složka našeho trupu, potřebuje, aby zůstala zdravá a aktivní. Tzn. nejen kostěná a svalová, ale i dechová + vnitřní orgány. (Představte si pohyb vodou nasáte houbičky, kterou chcete vyždímat - oba konce točíte na opačnou stranu. Ten samý "ždímavý" pohyb se děje s páteří a celým trupem, NA KAŽDÉM KROKU! Pochopitelně jemně a téměř nepozorovaně. Nicméně nesčetněkrát, během jedné procházky. Ale toto našemu tělu bohatě stačí!)

NORDIC WALKING ZPEVŇUJE. Díky zapojení paží s holemi zaktivujete až 90% svalů, tedy od krku až dolů, a řadu z nich dostanete zároveň i do protažení. NW vám zpevní nejen svaly končetin, ale i svaly trupu, kde jsou tzv. stabilizační svaly páteře. Díky holím a správné technice pohybu paží zapojíte na každém kroku i tyto svaly, což vede k optimálnímu postavení vašeho těla, zpevnění trupu a tedy "rovným" zádům. Kolik kroků, tolik kontrakcí svalů HSSP! (hlubokého svalového systému páteře).

NORDIC WALKING NEZATĚŽUJE KLOUBY. Díky holím váhu těla do kloubů odlehčujete, vč. kloubů páteře (obratlů). Každým zapřením do hole jde tělo přirozeně do tzv. trakce (tahu nahoru, proti gravitaci), což řada z vás ocení i cestou z kopce, a tím se vyhýbáte zátěži do kloubů kvůli gravitaci, těžkým dopadům do kloubů nohou, unavenému shrbenému držení těla apod. Použitím holí pohybujete na každém kroku i paží v ramenním kloubu, celkově - NW chůzí udržujete klouby v pohybu, čímž jsou přirozeně vyživovány a udržovány fit.

NORDIC WALKING ZVYŠUJE TEPOVOU FREKVENCI. NW udržuje srdce, cévní a oběhový systém ve formě. Je to tzv. kardio ativita, něco jako aerobní cvičení. Proto vám NW může pomoci i zdravě shodit přebytečná kila, spálit tuky (tedy pokud víte, jaké tempo zvolit. Je potřeba se orientovat v pojmech jako aerobní/anaerobní zóna, znát svůj tzv. anaerobní práh), anebo vám může pomoci udržet čí budovat vytrvalost a výbušnost. 

NORDIC WALKING SKVĚLE ODREAGOVÁVÁ OD PSYCHICKÉ ZÁTĚŽE, např. digitálního světa, psych. problémů apod. Jste totiž venku, v přírodě a na čerstvém vzduchu, což je logicky ta nejlepší a přirozená kombinace antidepresiv.

 

Další BENEFITY Nordic Walking

NORDIC WALKING JE SPOLEČENSKÁ AKTIVITA. Můžete jít se svým partnerem, kamarádkou, maminkou, ségrou.. A naopak i aktivita, kterou můžete provozovat sami, když si chcete od lidí, práce odpočinout a vyčistit si hlavu.

NORDIC WALKING NENÍ NÁKLADNÁ AKTIVITA. Na začátku vás sice připraví o nutné výdaje, jako: Výuka základů techniky s instruktorem (ale to řeší např. Dárkový poukaz od přátel nebo rodiny k narozkám nebo na Vánoce), nákup NW holí (od 600,- - 5 000,-Kč), pořízení funkčního oblečení, a pokud vám záleží na zdraví vašeho chodidla a kloubů, pak i za nákup kvalitní obuvi. Nutno ale dodat, že téměř všechny větší zdravotní pojišťovny dnes na zdravý prospěšný pohyb, nebo nákup sportov. pomůcek, kam patří i NW hole, přispívají! Za každodenní chůzi v okolí vašeho bydliště už platit pochopitelně nebudete. 

NORDIC WALKING SE DÁ PROVOZOVAT CELOROČNĚ. Počasí u této aktivity téměř nehraje roli. Obzvlášť zde platí - není špatného počasí, pouze špatného oblečení. Řeknu vám, že při NW chůzi vám najednou nebudou vadit rozmary počasí! Jindy otravný jarní deštík nebudete vnímat a ještě po něm uvidíte duhu! Večer můžete sledovat celý průběh západu slunce, nebo ráno jeho východ, na podzim si užijete "vůně" tlejícího spadeného listí a v zimě svěžest čerstvého mrazivého vzduchu - toto vše vás ale vždy tak nakopne, osvěží a dodá energii, že nebudete chtít už měnit! 

Jak ještě se NORDIC WALKINGu říká?: Severská chůze, "rychlochůze", chůze s holemi apod. 

Ale nechme teoretizování, víte jak: "Nevyzkúšaš, nevieš!" Proto - PŘIHLASTE SE třeba na mou SKUPINOVOU VÝUKU ZÁKLADŮ NW (nebo jako DVOJICE, nebo INDIVIDUÁLNĚ jste-li žena), anebo kamkoliv jinam (doporučuji instruktory z Českomoravské federace Nordic Walking), a věnujte této aktivitě 2-3 hodiny svého času. Většina absolventů kurzů NW už pak nechce jinak než sporotovat s NW holema! A já věřím, že to samé se přihodí právě i Vám.:-)

Chcete důkaz? Nadšené RECENZE absolventů mé Výuky základů techniky NORDIC WALKING si přečtěte ZDE 

 info@fitzada.cz, 776 630 298